02-12-2025

Aanpak netcongestie op Kennispark

Aanpak netcongestie op Kennispark

Eind 2024 is mede op initiatief van de Gebiedsorganisatie Kennispark, Gemeente Enschede en Kennispark Ondernemers een rapport gepresenteerd onder de titel ‘SMART ENERGIE HUB KENNISPARK; Verkenning van collectieve kansen’. Conclusie van dat onderzoek was destijds dat er met de betreffende groep bedrijven geen directe aanleiding was voor het vormen van een energiehub. De gebiedsanalyse liet wel kansen zien, bijvoorbeeld door ook te kijken of bedrijven buiten de onderzoeksgroep, oftewel buiten (enkel) Kennispark aan kunnen sluiten. Het advies aan de gemeente was om dit verder op te pakken en kansen te verkennen.

Wat kan wel op Kennispark

Sinds januari is Jan Albert Westenbrink, namens de gemeente, op Kennispark actief, om samen met een bredere groep bedrijven te kijken naar vraagstukken die te maken hebben met een tekort aan transportvermogen voor het realiseren van plannen. Dit vanuit het perspectief “wat kan wel”.

De werkgroep netcongestie had eind 2024, mede door het eerdergenoemde rapport een slapend bestaan gekregen. Het bestuur van de Coöperatie Duurzaamheid Kennispark was van plan om de coöperatie na afronding van het RegioDeal project ‘Zonneboom’ op te heffen. Om de boel weer in beweging te krijgen, moest er letterlijk aan de boom geschud worden. Dit is gedaan door goede gesprekken te voeren, ondersteund met data en ervaringen uit andere gebieden.

Creëren van transportruimte

We verwachten dat de netverzwaring nog wel een aantal jaren op zich laat wachten. Niets doen betekent dat de continuïteit van bedrijven in gevaar kan komen als ze bij hun groeiambities niet kunnen beschikken over meer transportvermogen. Met een aantal leden van de werkgroep en het ‘oude’ bestuur van de coöperatie, is daarom het plan opgevat om de coöperatie een doorstart te geven onder een nieuw bestuur. Met de focus op oplossingen en investeringen die gaan bijdragen aan het creëren van transportruimte in het bestaande transportnet.

In de afgelopen maanden zijn al de nodige bedrijven bezocht, is er met pandeigenaren gesproken en is gestart met het verzamelen van energiedata om daarmee inzicht te krijgen in de werkelijke belasting van het midden-spanningsnetwerk op Kennispark.

We zijn nu bijna aan het einde van 2025. De coöperatie staat en is vol energie. De eerste potentiële leden hebben zich gemeld. De focus ligt op het verzamelen en in beeld brengen van energieprofielen van leden. Met die gegevens in combinatie met toekomstplannen van de betreffende leden wordt onderzocht wat de beste mogelijkheid is om ruimte op het net vrij te maken. Er wordt zowel naar individuele als collectieve mogelijkheden gekeken.

Energie op netcongestie

Het jaar 2025 is een jaar geweest van letterlijk en figuurlijk bouwen. Met de inzet van Jan Albert heeft de gemeente bereikt dat er energie in de netcongestie is gekomen. De coöperatie staat. De bestuursleden Geert Wubben (voorzitter), Jeroen Zandstra (secretaris) en Gerrit Wemekamp (penningmeester) zijn vol enthousiasme aan de slag met het vormgeven van de coöperatie met nieuwe doelstellingen en het initiëren van een aanpak die bij gaat dragen aan het beter benutten van het midden-spanningsnetwerk op Kennispark.

Het nieuwe bestuur houdt je de komende maanden op de hoogte van de ontwikkelingen en ambities. Nu al geïnteresseerd in de aanpak of op dit moment een vraagstuk in relatie tot netcongestie? Schroom niet en neem contact op met Jan Albert: info@duurzaamheidkennispark.nl.

Contact

Privacy & Terms

Maak een afspraak

"*" geeft vereiste velden aan