De Netherlands Academy of Engineering (NAE) heeft gisteren twintig nieuwe leden geïnstalleerd: vijftien nieuwe Fellows, waaronder Bram en Tim en vijf nieuwe Young Engineers, waaronder Gabriel Costa. Bram, Tim en Gabriel zijn alle drie werkzaam in Twente. Het lidmaatschap van NAE wordt toegekend aan een selecte groep vooraanstaande ingenieurs, technologen en vernieuwers uit wetenschap en bedrijfsleven. Zij hebben uitmuntende prestaties in hun vakgebied geleverd en tonen inspirerend leiderschap bij belangrijke maatschappelijke transities. Daarnaast zetten zij zich in voor het versterken van de rol van engineering in de samenleving. NAE is de nationale academie voor engineering in Nederland en maakt deel uit van internationale netwerken zoals Euro-CASE en CAETS.
Marieke Huisman, bestuurslid NAE en verantwoordelijk voor ledenbenoemingen binnen NAE: “Ik ben ongelooflijk trots op onze nieuwe NAE-leden. Het zijn voortrekkers die werken aan een duurzame, veerkrachtige toekomst en aan een sterke Nederlandse economie. Ze laten zien wat rechtvaardige technologische ontwikkeling betekent, stimuleren publiek-private samenwerking en belichamen de echte engineeringgeest: van meten naar weten naar bouwen. Wat hen bindt, is hun motivatie om échte, positieve impact te maken op het leven van mensen. Daarmee zijn zij inspirerende voorbeelden voor jongeren die een technische opleiding kiezen — van MBO tot WO — én voor professionals die onze sector elke dag verder brengen.”
NAE-boegbeelden in de strijd tegen tekorten aan technisch talent
NAE werkt aan een actie-agenda voor het vergroten van de hoeveelheid engineering talent in Nederland. Het tekort aan technisch talent klinkt overal en remt ons innovatievermogen, voortgang op grote maatschappelijke transities en daarmee onze economische groei. Met de actie-agenda die begon met de Innovatieconferentie op 19 november jl. vertalen ze de vurige wens om structureel het aantal mensen met passie voor engineering te vergroten, te enthousiasmeren en te behouden. Klik hier voor meer informatie over de activiteiten van NAE op het gebied van engineering talent.
Over Bram Nauta
Vakgebied: integrated circuit design
Functie: hoogleraar Universiteit Twente
Bram Nauta is een wereldvermaard ingenieur wiens uitvindingen in miljarden chips wereldwijd zijn terug te vinden — letterlijk in onze zakken en handen. Zijn baanbrekende “Nauta-transconductor” maakte mobiele telefoons energiezuiniger en versnelde datacommunicatie, met grote impact op de wereldwijde telecomindustrie. Als internationaal erkend leider in analoge en RF-CMOS-ontwerp ontving hij talrijke onderscheidingen, waaronder de NWO Stevinprijs en een ERC Advanced Grant. Nauta bouwde in Twente een uniek ecosysteem van chipbedrijven en talent, bekend als het ChipTech Twente Cluster, met daarbinnen de “Analog Hotspot Twente”.
Over Tim Tiek
Vakgebied: deep tech semiconductor, geïntegreerde fotonica
Functie: CEO Brilliance
Tim Tiek is een bevlogen ingenieur en ondernemer met een indrukwekkend trackrecord in de hightechindustrie. Als CEO van Brilliance RGB ontwikkelt hij baanbrekende laserchips voor augmented reality, waarmee Nederland zich onderscheidt in een wereldwijde groeimarkt. Eerder zette hij Bruco Integrated Circuits op de kaart als hooggespecialiseerd bedrijf in geavanceerde chiptechnologie voor draadloze communicatie en signaalverwerking — cruciaal in sectoren zoals telecom, automotive en industrie en realiseerde hij sterke groei bij Super B Lithium Batteries. Daarnaast is Tim maatschappelijk sterk betrokken: vijf jaar board member bij HighTechNL, lid van de Raad van Toezicht van Recharge, mede-initiatiefnemer van het educatieve elektronicaproject Spektro en vertegenwoordiger van het Twentse hightech-ecosysteem richting overheid. Als coach ondersteunt hij jonge ondernemers.
Over Gabriel Costa
Vakgebied: Techniek & zorg. Industrieel Product Ontwerper
Functie: mede-oprichter en CEO bij J58
Gabriel Costa is industrieel ontwerper en ondernemer die technologie ontwikkelt die directe impact heeft op autonomie en waardigheid in het dagelijks leven. Als CEO en medeoprichter van J58 ontwikkelt hij de EZER sta-rolstoel — een mechanisch ontworpen hulpmiddel waarmee gebruikers niet alleen kunnen wisselen tussen zitten en staan, maar zich ook staand kunnen voortbewegen. Deze ontwerpfilosofie plaatst inclusie, eenvoud en betaalbaarheid centraal, door bewust te kiezen voor lichte en onderhoudsarme gasveren in plaats van complexe elektronica. Gabriel won o.a. de 4TU Impact Challenge (juryprijs, 2024), de Startup Award en ASML Makers Award tijdens de UT Entrepreneurial Challenge en werd benoemd tot FD Talent 2025. Eerder werkte hij bij Philips aan productontwikkeling en bij GreenTechLab aan adaptieve teeltsystemen, waardoor hij een multidisciplinaire basis opbouwde in mechanica, gebruikservaring en circulariteit. Gabriel wordt door vakgenoten erkend als een zichtbaar en toegankelijk pleitbezorger voor inclusieve technologie en menselijke waardigheid in ontwerp.